1. Anasayfa
  2. Hastalarımız ve Hikayeleri

Olcay

Beyin Tümörü

Merhaba,

İsmim Olcay, 1990 İstanbul doğumluyum. 2019 yılının kasım ayında başlayan beyin tümörü tedavimin aşamalarını sizlerle paylaşmak isterim.

Hikayeme öncelikle hastalığın nasıl teşhis edildiğini anlatarak başlayacağım. Teşhisten önceki bir, bir buçuk yıl aralığında vücudumun sol kısmında anlık uyuşmalar meydana geliyordu. Öncelikle yoğun iş temposuna bağladık bu durumu, ardından ataklar devam ettiğinde bir doktora gözükmek istedik ve ilk aklımıza gelen dahiliye doktoruna başvurduk. Genel testler sonucuna dayanarak vücut değerlerimin normal olduğunu ve stresten biraz uzak kalmam gerektiğini söyledi. Doktorun beyanına göre hareket ettiğimizde olayın psikolojik olma ihtimalini benimsemiştik ve uyuşmalar devam ederken psikiyatrik tedavi de aldım. Bu tedavi sürecinde, benzer hastalık belirtileri kaygı bozukluğu denen haslıkta da mevcuttu. Lakin uyuşmalar kesilmeyip sıklaşınca eşim nöroloji departmanından randevu aldı ve MR çekildik. MR sonucumuzu alıp doktorumuza gittiğimizde ise beynimde 6 cm’ye yakın bir kitlenin olduğu söylendi. Bu kitle hareket korteksine yakın olduğundan dolayı profesyonel bir müdahale gerekiyordu aksi bir durumda masada kalma ya da felç geçirme olasılığımız çok yüksekti. Bu aşamada ameliyatımı gerçekleştiren Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu ile yollarımız kesişti. Erkan Hoca hastalığımla alakalı tüm bilgileri ve operasyon sonucunda yaşanılacak bütün ihtimalleri bizlere iletti ve ameliyat olma kararını verdik. Ameliyatım yaklaşık 9 – 10 saat sürdü ve yapılacak müdahalenin maksimumu yapılmıştı. Beni odaya aldıklarında yaklaşık 4-5 gün sol tarafımı oynatamadım, belirli zaman dilimlerinde ayağa kalkıp yürümeye çalışıyordum ve sonunda sol tarafım eski haline geldi.

Tabi ki bu teşhis, ameliyat olma kararı ve sonrası paragraflara sığmayacak kadar uzun ve meşakkatli. Çünkü, bu süreçte her seçim bir ihtimal doğuruyor, ve seçtiklerinizin karşılığında doğan ihtimaller insanların pek yaşamak isteyeceği şeyler değil. Bu süreçte bir çok doktorun fikrini ve düşüncelerine de başvurduk. Erkan Hocayı seçmemizin en önemli iki faktörü oldu. Birincisi geçmişi, kariyeri ve kendinden emin duruşu, ikincisi ise güven duymamız. Çünkü hayatınızı birisine teslim edebilmeniz için güven duygunuzun tam olması gerekli. Benim ameliyatımda olasılıkların en iyisi oldu ve hasar kalmadan ameliyattan çıktım. Tümörün üçte ikisi çıkartıldı, kalan kısım ise yine Erkan hocanın yönlendirmesi sonucu radyoterapi ve kemoterapi yöntemleriyle tedavi ediliyor.

Sonuç olarak, sağlığıma kavuştuğum için mutluyum ve, bu meşakkatli süreçte bizleri yalnız bırakmayan Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu ve ekibine teşekkür ederim.

Figen

Bel Kayması Skolyoz

Merhabalar, ben Figen.

Onsekiz yaşında geçirdiğim trafik kazasında ilk başta hiç bir şikayetim olmamasına rağmen, ilerleyen yıllarda, birkaç yıl içinde özellikle ilk ve ikinci doğumdan sonra, bel ağrılarım çok arttı. İstanbul’da gittiğim gerek özel gerek üniversitede pek çok doktor bel fıtığı olduğunu söyleyip geçici tedaviler (korse ilaç, fizik tedavi gibi) verdiler. Yaşamımın çok kıymetli 30 yılını, çok enerjik ve hareketli olmama rağmen, ağrılar içinde kalitesiz bir şekilde sürdürdüm.

Gençliğimin ve anneliğimin keyfini çıkaramadım. Biraz iş yapsam (yarım saat- 1 saat kadar yemek , mutfak işi gibi basit işler ) hemen biraz uzanmak ihtiyacı duyuyordum. Zaman zaman ise hiç hareket edemez hale gelip ilaçlarla günlerce ağrıdan yatıyordum.

30 yılım bel ağrılarına feda olmuş meğerse. Erkan hocam bana Hızır gibi yetişti. Öncelikle beni çok çok dikkatle dinledi, ilgilendi ve muayene etti. MR ve röntgenlerden sonra teşhisini koydu. Belde 3. ve 4. omurlarda kayma vardı. Daha sonra aramızdaki konuşmalarda espri yaptığımız altı tane bonus dediğimiz fıtık da vardı. Erkan hocam beni gerçekten dinleyen, anlayan ve herşeyi detayları ile anlatan tek kişiydi. Ona, bilgisine çok inadım ve güvendim.

Erkan hocamın büyük tecrübesi, bilgisi, ve ellerinin tılsımıyla başarıyla 6 saat süren bir operasyonla 8 yıldır yaşama tekrar döndüm. Ameliyattan hemen çok kısa süre sonra tüm ağrılarım geçmişti.

Bundan sonra bırakın ev işlerini daha neler neler yapar oldum. Tekrar korkmadan dansedebildim, yurtiçi ve yurtdışı uzun seyahatlere gittim. Torunlarımı büyüttüm, kucağıma aldım, parklarda peşlerinden koşturdum hatta. Buradan kendisine çok teşekkür ediyorum. Hocam ellerin dert görmesin benim gibi daha nice hastalara şifa versin.

Sizi çok seviyorummm.

Selin

Skolyoz

Ben Selin, 16 yasındayım. Sizlere skolyoz hastası olduğumu nasıl fark ettiğimizi, yaşadığım zorlukları, ameliyat olmaya nasıl karar verdiğimi ve ameliyat sonrası neler yaşadığımı kısaca bahsetmek istiyorum.

Ben kendimi bildim bileli yüzme sporu ile uğraşıyorum. Skolyoz hastası olduğumu da bu spor sayesinde daha erken fark edebildik. Duruşumdaki eğrilik ailemi ve antronörümü kuşkulandırmıştı. Skolyoz hastalığı günümüzde çok sık görüldüğü için vakit kaybetmeden kontrole gittik. Doktorum skolyoz başlangıcı olduğumu söyleyince yanılmadığımızı anladık. Başta korse kullanacak kadar ileri düzeyde olmasa da, zaman geçtikçe derece ilerledi ve doktorum korse kullanmam gerektiğini söyledi.

Yaklaşık bir yıl düzenli korse kullandım, fakat sonradan korsenin vermiş olduğu rahatsızlık ve sınav stresi yüzünden kullanmayı bıraktım. Tekrardan kontrole gittiğimde artık skolyoz derecesi ciddi bir düzeye gelmişti, artık korsenin bir işe yaramıyacağını ve ameliyatın kaçınılmaz olduğunu öğrendik. Yaşadığım şehirde olanaklar sınırlı olduğu için ailemle sıkı bir araştırma içine girdik,araştırmalarım sonucunda İstanbul da Prof.Dr.Erkan Kaptanoğlu’na ulaştık.Muayene için randevu aldık ve İstanbul’a gittik.

Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ameliyatın kesin olduğu ileride sıkıntı olabileceğini yaşımdan dolayı ameliyat olmam gerektiğini öğrendik. Bu tür ameliyatların riskli olduğunu düşük ihtimalde olsa bazı sıkıntılar doğurabileceği gibi gereken her şeyi doktorumuz bize anlattı. Doktorumuzun samimiyeti ve güleryüzünden cesaret alarak ve aileminde desteği ile ameliyat olmayı kabul ettim. İleride olabilecek olumsuz fiziki duruşlar ve ağrılar çekmektense oluşabilecek riskleri göze alıp ameliyat oldum.

Ameliyat dan sonra ciddi ağrılarım olmadı, bir gün sonra yavaş yavaş yürümeye başladım. Dört gün sonra taburcu edildim. Onbeş gün sonra dikişlerim alındı, zaman içinde duruşum düzeldi, ağrılarım tamamen geçti. Ameliyattan 44 gün sonra okul yüzme yarışlarına katıldım.

Şu an hemen hemen ameliyat izim bile kayboldu, spor yapıyor olmam yaşımın genç olması ve doktorumun mesleğinde başarılı olması beni hayata yeniden kazandırdı. Kontrollerim hala devam ediyor.

Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu’na her şey için teşekkür ederim.

Osman

Lomber Dar Kanal

Selamın Aleyküm Hocam,

Ben Erzincan’dan hastanız Osman. 2018 yaz döneminde rahatsızlandım. Yürümede güçlük çekiyordum gittikçe rahatsızlığım arttı. Yürürken ayağımı dahi kaldırmada güçlük çekiyordum. İş yerindeki arkadaşlardan destek alıyordum. Daha sonra hastaneye başvurdum. Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanına muayane oldum. Muayane sonucunda omurga sistaminde kanal darlığı olduğunu öğrendim. Ameliyat olmam önerildi yalnız çok riskli olduğu söylendi.

Büyükşehirlerdeki tecrübeli uzman hocalara müracaat etmem söylendi. Bende İstanbul’daki kardeşimin yanına geldim. Kardeşimin kızı yeğenim Kadıköy’deki serbest çalışan uzman doktora randevu alarak gittik. Bu doktorun özel korseyle fıtıklarda tedavi yaptığını bazı hastaların şifa bulduğunu öğrendik. Erzincan’da çekildiğim MR’ları inceledi. Kendisinin birşey yapamayacağını tecrübeli dalında uzman beyin cerrahı bulup acil ameliyat olmamı önerdi. Eniştemin arkadaşı olan hemşerimiz olan Doktoru arayarak bize yardımcı olmasını istedi. Doktor beyde bizi muayahanesine davet etti bizde yanına gittik, arkadaşı olan Prof.Dr. Erkan Kaptanoğlu’nu arayarak durumu anlattı.

Hocamda bize randevu verdi. Erkan hocamın muayane ve incelemeleri sonucu durumun ciddi olduğunu, felç olma durumunun olduğunu ve acilen ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bizde Erkan hocamın engin tecrübelerine güvenerek ameliyata karar verdik. Ameliyat oldum, çok şükür büyük riski atlattım ve şikayetlerimden kurtuldum.

Sevgili Hocam iyiki varsınız sizinle tanıştığıma çok memnunum. Tüm ameliyat yapığınız hastalarınızın ve benim şifa bulup iyileşmeme vesile olduğunuz için size minnettarım. Sizlere sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Bundan sonraki hastalarınızın şifa bulmasına vesile olmanızı Allahtan dilerim.

Sevgi ve Saygılarımı sunarım.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?